Zapanuj nad swoim kalendarzem

Kiedy kolejny rok zbliża się ku końcowi, przychodzi moment refleksji nad upływającym czasem. To motywuje nas zazwyczaj do wprowadzenia jakichś zmian w nadchodzącym roku. Choć noworoczne postanowienia mają już swoją tradycję, nie zakładajmy zbyt idealistycznych, nierealnych scenariuszy zmian od pierwszego stycznia. Dużo skuteczniej jest pomyśleć twórczo o pojedynczym dniu, który możemy przeżyć w sposób bardziej zorganizowany i efektywny. W takim dniu zawsze powinien się znaleźć czas na spotkanie z Bogiem, z ożywiającymi nas ludźmi, ale także na regenerację naszego ciała. Każdego poranka Bóg daje nam nowy dzień i taką samą liczbę godzin. Zaprasza, abyśmy wykorzystali je najlepiej, jak tylko potrafimy.
Zostaliśmy stworzeni w tak różnorodny sposób, że każdy człowiek ma inną osobowość i temperament. To od nich w znacznym stopniu zależy, jak radzimy sobie z organizacją swojego czasu. Jednym osobom przychodzi to bez większego wysiłku, dla innych stanowi nie lada wyzwanie. Mimo wszelkich uwarunkowań czy nawet niespodziewanych okoliczności każdy z nas może jednak wyrobić sobie dobre nawyki. Pielęgnowanie ich przynosi konkretne rezultaty. A kiedy zobaczymy dobre efekty sprawnej organizacji czasu, sami będziemy cieszyć się z podjętego wysiłku.
Wbrew pozorom codzienne życie z kalendarzem nie musi być pozbawione spontaniczności. Może być pełne ekscytacji, twórczych działań i kreatywności. Okazuje się, że lepsza organizacja czasu pozwala nam na realizację naszych twórczych pomysłów – i to w większym stopniu, niż sądziliśmy. Rodzi się zatem pytanie, jakie są podstawy czy stałe elementy mądrej organizacji czasu. O czym na pewno powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy mądrze zorganizować swój dzień?
W każdym dniu powinny się znaleźć:
Czas na spotkanie z Bogiem
O tym piszemy w każdym numerze „Naszych Inspiracji”. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać czas sam na sam z Bogiem. Przede wszystkim to czas uwielbiania Boga za to, kim On jest. To czas dziękowania za wszystkie przejawy Jego dobroci, przychylności i zaopatrzenia. To czas studiowania Pisma Świętego, słuchania Bożego głosu i wołania do Boga w tych sprawach, o których wiemy, że są ważne dla Boga i dla nas.
Przemyślane czynności i aktywności
Nic nie jest bardziej frustrujące niż świadomość, że czas przecieka nam przez palce. Dzieje się tak, jeśli jest źle wykorzystany. Kalendarz pomaga w dobrym zaplanowaniu tego, co naprawdę chcemy zrobić, co jesteśmy zobowiązani wykonać czy załatwić. Jeśli każdego dnia rano zapiszemy swoje obowiązki, łatwiej nam będzie ich nie przeoczyć. Każda sprawa, każde spotkanie musi zostać dobrze umieszczone w czasie, mądrze zaplanowane na dany dzień i konkretną godzinę. Jeżeli tego nie zrobimy, najczęściej nigdy do tych zdarzeń nie dochodzi. Rzeczy niezaplanowane po prostu nam umykają.
Bóg daje nam każdy nowy dzień i taką samą liczbę godzin. Zaprasza, abyśmy wykorzystali je najlepiej, jak tylko potrafimy
Wybór osób, którym podarujemy swój czas
Te wybory to wielka umiejętność. Zawsze wokół nas znajdą się ludzie, którzy próbują korzystać z naszej energii oraz czasu. Często pozbawią nas ich bezpowrotnie. Bill Hybels w jednej ze swoich książek wymienia trzy główne kategorie ludzi. Mówi o ludziach drenujących, czyli okradających nas z czasu, dobrych emocji i wielu innych zasobów. Są ludzie neutralni, którzy po prostu pojawiają się w naszym życiu, ale nie wnoszą w nie ani dobrych, ani złych zmian. Czasami jednak tacy ludzie także okradają nas z czasu. Są też ludzie ożywiający. Każde spotkanie z taką osobą wnosi nowe zasoby energii i entuzjazmu w nasze życie. Czas spędzany z takimi ludźmi jest zawsze inspirujący, pełen radości, dobrej zabawy i dobrych pomysłów dotyczących przyszłości.
Czas na potrzeby najbliższych
W każdym dniu musimy wziąć pod uwagę potrzeby najbliższych nam osób, szczególnie tych w naszej rodzinie. Rodzina jest darem od Boga, ale trzeba troszczyć się i dbać o ten dar. Nie skupiajmy swego wzroku tylko na własnej osobie i potrzebach. Warto spojrzeć na tych, którzy są tuż obok nas i bardzo nas potrzebują. Okaże się, że my również ich potrzebujemy. Słowo Boże mówi: A jeśli kto o swoich, zwłaszcza o domowników nie ma starania [nie troszczy się], ten zaparł się wiary i jest gorszy od niewierzącego (1 List do Tym. 5:8). To bardzo mocne słowa. Kiedy Bóg kieruje do nas takie napomnienie, to znaczy, że przykłada naprawdę wielką wagę do tej kwestii. Czas nadchodzących świąt może być dla nas doskonałą okazją ku temu, by swoim najbliższym okazać dobroć, spędzić z nimi czas i po prostu podarować miłość. Czasami trzeba też przebaczyć to, co było trudne czy raniące, i odnowić relację.
Troska o własny organizm
Kolejnym bardzo ważnym elementem naszego życia jest nasz własny organizm. Potrzebuje on naszej uwagi i troski w równej mierze co wszystkie inne ważne dziedziny życia. Często natomiast jest eksploatowany ponad jego własny próg wytrzymałości i kondycji. Nasze ciało potrzebuje odpoczynku. Dotyczy to każdego człowieka bez wyjątku. Musimy pamiętać o higienie życia, na którą składają się: dobry sen, odpowiednia dieta, dbanie o kondycję fizyczną i emocjonalną, a także o stan swojego umysłu.
Czas wyciszenia
W panowaniu nas swoim czasem i kalendarzem jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. To umiejętność ucieczki od zgiełku i pędu życia. To zdolność powiedzenia „nie” – czasami nawet atrakcyjnym propozycjom. W Piśmie Świętym wielokrotnie czytamy Bożą podpowiedź: zatrzymaj się, wycisz się, odpocznij, nabierz nowych sił. W tak intensywnych czasach, pełnych medialnego zgiełku i tak wielu różnorodnych presji, prawdziwą umiejętnością jest umieć wyhamować, by móc „naładować akumulatory”.
Wkraczając w nowy rok, który łączy się często z nowymi postanowieniami, chciejmy zaplanować dobre zmiany – najbardziej realne i praktyczne, jak tylko to możliwe. Niech będą one przewidziane w konkretnym czasie. Dzisiaj każdy z nas musi włożyć wysiłek w to, aby te dobre postanowienia mogły zostać zrealizowane. Nie muszą pozostać tylko decyzjami, o których już w połowie stycznia zapominamy.